Naposledy aktualizováno:
10.7.2011

Ocean Depth site

© Martina Kišelová

Novinky 2011

Ikaika, © Sea World10.7.2011 - Marineland odvolání prohrál, Ikaika se bude stěhovat!

Jak se dalo očekávat, Marineland Ontario prohrál odvolání. Soud navíc Marinelandu nařídil, aby během transportu spolupracoval a kosatka se bezpečně dostala z Kanady do USA. Ikaikovi tedy již nestojí v cestě a brzy se zapojí do některého stáda kosatek v Sea World. Jeho návrat na Floridu je nepravděpodobný, nejvhodnější kandidát by byl Sea World v Kalifornii. Ikaika by zde mohl hrát roli chovného samce.
Bohužel pro Kisku nastává doba osamělosti. Park se několikrát pokusil získat Morgan, ale prozatím neuspěl a s touto reputací se mu to jen těžko podaří :-( Navíc to znamená, že do této doby dobré vztahy mezi Sea Worldem a Marinelandem jsou na bodu mrazu, Sea World přišel o cenný zdroj běluh a Marineland o výpomoc trenérů. Celá situace je tak velice absurdní a jen doufejme, že se nebude opakovat (např. s kosatkami z Loro Parque).
© photo: Sea World
Zdroj: /www.canlii.org

Ikaika, © Sea World7.7.2011 - Sea World chce zpět Ikaiku, Marineland se brání

Marineland Ontario svádí souboj o svoji největší hvězdu, mladého samce kosatky dravé jménem Ikaika. Ikaika přicestoval do Ontaria v roce 2006 za účelem rozvoje propagace, výzkumu, vzdělávání a veřejného vystupování. Stal se součástí stáda kosatek skládající se ze dvou dospělých samic (Nootka 5 a Kiska) a jednoho mláděte (Athena). Ale přesto nadále zůstával majetkem SeaWorldu a ten měl nárok kdykoliv darovací smlouvu vypovědět, což se stalo k 31. prosinci 2010. Kanadský park ale tuto žádost odmítl a obrátil se na soud. Dvoudenní jednání proběhlo v květnu s jasným výsledkem - Sea World je vlastníkem zvířete a může ho kdykoliv získat zpět. Marineland se ještě tento týden pokusil o odvolání, ale jeho výsledek bude pravděpodobně opět na straně amerického koncernu.
Problém se asi odvíjí už od roku 2009, kdy Sea World nebyl spokojený s péčí o tohoto dnes 9 let starého samce. Zřejmě největším problémem byl fakt, že Ikaika a Kiska museli být delší dobu odděleni. Kiska je již starší samice, která v té době měla psychické i zdravotní problémy a přítomnost mladého a divokého samce pro ní bylo spíše přítěží. Díky tomu byl Ikaika delší dobu opuštěný, protože obě další kosatky, Nootka i Athena, byly již v té době po smrti. Zda právě tento fakt byl podnětem pro Sea World se ale asi nikdy nedovíme.
Těžko říct, co je správně. Kiska si rozhodně nezaslouží být po zbytek života opuštěná. S Ikaikou navíc začala vycházet, oba se už několikrát pokusili o mládě a jejich pokusy by možná dospěly k dobrému konci. Přesto je nutno říct, že Ikaika by se vrátil do stabilního stáda kosatek, kde je více mláďat, se kterými by mohl trávit čas.
© photo: Sea World
Zdroj: Niagara Falls review

Moana, © Martina Kišelová5.7.2011 - Moana je kluk :-)

Marineland Antibes oficiálně potvrdil, že Wikiino první mládě je samec! Jméno Moana mu ale zůstane - i když zní víc jako holčičí než klučičí :-)) Navíc je nutno říct, že tato chyba se stala i takovým parkům jako Sea World, protože identifikace pohlaví mláďat podle spodní strany je někdy neprůkazné.
© photo: Martina Kišelová
Zdroj: Marineland Antibes

Moana, © Martina Kišelová6.5.2011 - Wikiino mládě je pojmenované :)

Marineland vybral jméno pro jejich nejmladší kosatku - samička ponese jméno Moana. Moana znamená v polynéštině moře!
Jméno vybírala široká veřejnost, která byla vyzvána k posílání svých tipů na facebookovou stránku Marinelandu. Každý tak mohl být tím, kdo vybere jméno pro malou kosatku a navíc tak získat roční vstupenku do Marinelandu Antibes ve Francii!
© photo: Martina Kišelová
Zdroj: Marineland Antibes Facebook site

Ulises, © EchoBeluga16.4.2011 - Sea World potvrzuje: Ulises je otcem!

Že je Wikiino mládě pro všechny velké štěstí potvrzuje i fakt, že Sea World oficiálně oznámil, že otcem malé samičky je jejich samec Ulises. Ulises je v zajetí od roku 1980, ale zatím se mu nepodařilo oplodnit žádnou samici. Dříve se myslelo, že má malé množství spermatu, ale to musíme jednou provždy zamítnout! Problém je spíše v tom, že tento samec žil dlouhou dobu v Barcelona zoo a společnost mu tvořili jen delfíni. Ulises se tak chová více jako delfín, než jako kosatka a samice ho příliš nepreferují. Nakonec se mu ale dostalo slávy - je přeci jen otcem první kosatky v Evropě, která se narodila po umělém oplodnění!
© photo: EchoBeluga
Zdroj: Sea World California Facebook site

Moana, © Martina Kišelová14.4.2011 - Wikiino mládě je holčička!

Marineland Antibes dnes oficiálně oznámil, že Wikie má své první mládě! Takže máme i více informací o tomhle drobečkovi!
Je potvrzené, že je mládě samička! Narodila se 16. března kolem páté hodiny odpoledne. Wikie byla březí přes 18 měsíců! Ale ta nejlepší zpráva je, že se potvrdilo, že otcem je Ulises! Je to téměř neuvěřitelné! Musíme jen doufat, že Sea World Uliemu "umožní", aby měl ještě více mláďat! :)
© photo: Martina Kišelová
Zdroj: Nicematin

Tillikum, © Tucuxi30.3.2011 - Tillikum je zpět!

Po více než roce od trágédie, při které zemřela Dawn Brancheau, se Tillikum vrátil k vystupování! Za velkého zájmu médii, zájemců i zaměstnanců parku si tento téměř 5,5 tuny těžký samec vystřihl své speciální číslo - zcákání až 12-14 řad sedících návštěvníků :) A navíc ani nebyl sám, s představením mu "pomáhal" Trua! Ale nic nebylo jednoduché. Tillikum měl být součástí show už několik dní zpátky, ale k vystupování se moc neměl. Pravděpodobně ta dlouhá roční pauza způsobila své! Nakonec, jsou to velmi dobré zprávy, show je pro kosatky velké rozptýlení!
© photo: Tucuxi
Zdroj: Youtube

Wikie, © Martina Kišelová18.3.2011 - Wikie má mládě!

Marineland Antibes se konečně dočkal nového přírůstku ve své ubikaci pro kosatky! Wikie po dlouhé očekávání porodila (podle všech zdrojů) zdravé mládě! Malá kosatka se narodila v hlavní nádrží, kde doteď pobývá se svou matkou! Pohlaví je zatím neznámé, ale první zprávy poukazují na samici!
© photo: Martina Kišelová
Zdroj: trenéři z MLF

Lolita, © Peter Pijpelink4.3.2011 - Lolita má problémy se zuby

Lolita v těchto dnech trpí infekcí zubů. Podobné problémy měla již v roce 1994 a tehdy se podařilo kosatku plně vyléčit. Snad i letos se podaří infekci rychle zvládnout. Lolita zatím bez problémů příjmá potravu a pravidelně dostává antibiotika. Zatím jsou zrušena veškerá představení, ale snad to nebude trvat dlouho, a Lolita bude opět v pořádku!
Edit: 10. března 2011 - Lolita opět vystupuje a je pravděpodobně už v pořádku!
© photo: Peter Pijpelink
Zdroj: CBS Miami

1.2.2011 - Pitva Nami: kameny a infekce

Nagoya aquarium zveřejnila výsledky pitvy kosatky Nami. Hlavní příčinou byly kameny, které kosatka spolykala během svého pobytu v Taiji Whaling Museum :-(
Diagnózy:
- infekce plic způsobená infekcí plísňového původu
- zánět žaludku způsobený kameny
- degenerace svalových vláken v srdci (kvůli selhání srdce)
- selhání oběhového systému (kvůli selhání srdce)
- chronická enteritida
Přímá příčina smrti byla infekce plic a krvácení z vředu v žaludku. Tyto problémy byly pravděpodobně způsobeny spolknutými kameny a k zhoršení stavu přispěla i krvácející slezina. Veškeré tyto příčiny představovaly velkou zátěž pro srdce, které nakonec selhalo.
Zdroj: Nagoya Port aquarium

Nami, © Sora Today14.1.2011 - Nami zemřela

Bohužel dnes přišla z Japonska smutná zpráva. Nami, 28 let stará samice kosatky, zemřela 14. ledna 2011. Kosatka již od konce prosince bojovala s nějakou infekcí. Byla přemístěna do lékařského bazénu a stopl se veškerý trénink pro veřejné vystupování. Nami špatně příjmala potravu, ale díky velké snaze ošetřovatelů se její stav začal zlepšovat. Kosatce se ale 13. ledna velmi přitížilo a byla pod 24-hodinovým dohledem, I přes veškerou snahu Nami zemřela kolem půl osmé večer :( Příčina smrti je stále neznámá, ale některé aspekty naznačují ukazují na zánět tlustého střeva!
© photo: Sora Today
Zdroj: Nagoya Port aquarium

Tillikum, © Shannonsmsea13.1.2011 - Dine with Shamu a Tillikum

Sea World opět rozjíždí jednu ze svých atrakcí - Dine with Shamu. Jedná se o bufet, během kterého lze sledovat kosatky v zákulisí. Dobrá zpráva je ale následována trochu horší - Tillikum se nadále nebude účastnit žádné show! Sea World se pravděpodobně snaží situaci držet pod kontrolou, dokud se mu podaří vyhrát soud. Atrakce se rozjíždí 28.2.2011 v Sea World Texas, Orlando a Sand Diego budou následovat později.
Dine with Shamu byla přerušena 24.2.2010 - po nehodě při které byla zabita Dawn Brancheau!
© photo: Shannonsmsea
Zdroj: Orlando Sentinel

Nami, © Sora Today5.1.2011 - Nami je nemocná :(

Podle oficiálních stránek akvária v Nagoya je jejich jediná kosatka nemocná. Tímto byl také zrušen veškerý její trénink pro veřejné vystupování.
Nami přicestovala do daného zařízení v červnu 2010, aby započala další chovný program kosatek v Japonsku. Doufejme, že to není nic vážného a Nami bude brzy v pořádku!
© photo: Sora Today
Zdroj: Nagoya Port aquarium

Starší zprávy: 2011 - 2010 - 2009 - 2008

© 2008-2011 Martina Kišelová